Szanowni Państwo!
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus serdecznie zapraszają w dniach 13.10.2021 - 20.10.2021 do udziału w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski ,,JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” 2021
Prosimy o przeprowadzenie w swojej placówce zajęć z dziećmi i młodzieżą (np. pogadanek, apelu, lekcji wychowawczych, prezentacji, itp.) na temat potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo. Regulamin, propozycje materiałów do wykorzystania na zajęciach, program, kolejny list Adama do uczniów są dostępne w zakładce MDBL w załącznikach
na stronie www.braille.bydgoszcz.pl
Potwierdzenie uczestnictwa w akcji sprawozdaniem (formularz sprawozdania w załącznikach) pozwoli Państwa placówce uzyskać certyfikat:
,,SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”
,,PLACÓWKI PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”
,,PRZEDSZKOLA PRZYJAZNEGO OSOBOM NIEWIDOMYM”
Prosimy o przesyłanie sprawozdań do 31 października 2021 r. na adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Cele, które możemy wspólnie osiągnąć:
• kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,
• zwiększenie integracji osób które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku,
• przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów,
• zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową,
• włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski.
Lista szkół, placówek i przedszkoli, które nadeślą sprawozdania i otrzymają certyfikat zostanie zamieszczona na stronie internetowej naszego Ośrodka. Dokument w formie papierowej prześlemy za pośrednictwem Poczty Polskiej do końca listopada 2021.
|
|
Prosimy o zapoznanie uczniów z listem Adama.
Bydgoszcz, 1 października 2021 roku
Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy!
Mam na imię Adam. Piszę do Was od kilku lat, zawsze w październiku. Zapewne mnie pamiętacie, jednak krótko przypomnę kim jestem.
Od urodzenia mam problem ze wzrokiem. Już jako mały chłopiec widziałem bardzo słabo i musiałem nosić okulary. Kiedy w przedszkolu doszła nauka czytania i pisania, było mi coraz trudniej. Na szczęście w odpowiednim czasie trafiłem w dobre miejsce, do Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille'a w Bydgoszczy. Tutaj uczę się od drugiej klasy szkoły podstawowej i mieszkam w internacie. To placówka z długą tradycją. W tym roku będziemy obchodzić 150-lecie jej powstania. Pracuje tu wielu doświadczonych specjalistów, którzy pomagają uczniom słabowidzącym i niewidomym. Początkowo podczas nauki korzystałem ze specjalnego sprzętu: powiększalników, podręczników z powiększonym drukiem, zeszytów z pogrubionymi liniami i innych pomocy. Ćwiczyłem wzrok na zajęciach rehabilitacyjnych. Niestety, medycyna jest nadal bezradna w przypadku mojej choroby. Wzrok pogarszał się stopniowo, aż zupełnie przestałem widzieć. Od początku mego pobytu w ośrodku byłem jednak przygotowywany do samodzielnego życia, także do takiej trudnej sytuacji jak ta, która mnie spotkała. Ani przez chwilę nie czułem się tutaj samotny. Znalazłem wsparcie dorosłych i rówieśników, którzy dobrze mnie rozumieli.
Będąc w „Braille’u”, żyję aktywnie. Chodzę do kina, teatru, na mecze i koncerty. W szkole, poza nauką, uczestniczę w zajęciach tanecznych, teatralnych, sportowych. Spore sukcesy mam w szachach. Musicie wiedzieć, że brak wzroku nie jest przeszkodą do tego, żeby dalej żyć pełnią życia!
Zwracam się do Was z prośbą, żebyście na co dzień nie unikali takich osób jak ja, a wspierali nas, kiedy to konieczne. Bez tego jest trudno, szczególnie kiedy po zakończeniu nauki wracamy do domu i zostajemy w nim samotni. Marzeniem wielu z nas jest, żeby mieć z kim porozmawiać i dalej aktywnie żyć. Wiele potrafimy samodzielnie, jednak nieraz jest nam potrzebna pomoc drugiego człowieka.
Serdecznie dziękuję za liczne listy, które otrzymałem w zeszłym roku. Było w nich dużo ciepłych słów wsparcia i życzliwości. Czytając je, nabrałem wiary, że nasze problemy są dla Was coraz bardziej widoczne. Proszę, także w tym roku przyłączcie się do nas w dniu 15 października - w Międzynarodowy Dzień Białej Laski. Postarajcie się nas zrozumieć, porozmawiajcie o problemach osób z dysfunkcją wzroku.
Na zakończenie chciałbym podziękować Wam za wszystko, co zrobiliście do tej pory. Pozdrawiam Was serdecznie!
Adam oraz Koleżanki i Koledzy z bydgoskiego „Braille’a”
KAMPANIA SPOŁECZNA „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” to cykl zajęć edukacyjno-informacyjnych, spotkań oraz imprez realizowanych przez uczniów i nauczycieli w przedszkolach, szkołach, placówkach w ramach Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Podejmowane działania ukierunkowane są na upowszechnienie w środowisku lokalnym informacji dotyczących funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku.
Akcja rozpoczęła się w 2014 roku wysłaniem listu niewidomego chłopca do różnych typów szkół w województwie kujawsko-pomorskim. W odpowiedzi na prośbę zawartą w liście, w placówkach oświatowych rozpoczęły się działania, w których wzięło udział około 6 tys. osób w 2014 roku, około 7 tys. w 2015 roku, około 10 tys. w 2016 roku. W roku 2017 w kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” uczestniczyło ponad 26 tys. osób z całej Północnej Polski, zaś w 2018 roku ponad 31 tys., 164 placówki, szkoły i przedszkola z całej Polski i jedna ze szkół w Grecji.
W 2019 roku 205 szkół, placówek i przedszkoli z terenu 12 województw, ponad 37 tys. osób.
Pomysłodawczyniami kampanii i autorkami hasła „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” są dyrektor naszego ośrodka Małgorzata Szczepanek oraz tyflopedagodzy pracujący w ośrodku Zenona Góra i Dorota Triebwasser.
Główne cele przedsięwzięcia to przede wszystkim:
• kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnościami;
• zwiększenie integracji osób które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku;
• przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów;
• zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową.
Przeprowadzenie działań w ramach kampanii społecznej „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” oraz potwierdzenie ich realizacji sprawozdaniem pozwala uzyskać certyfikat „Szkoła/Placówka/ Przedszkole Przyjazna/e Osobom Niewidomym”.
Kampania ma sprawić, by osoby z niepełnosprawnością wzrokową stały się ,,widoczne dla innych".
Archiwum RAR Listy Adama
Archiwum RAR Jak uzyskać Certyfikat
Archiwum RAR MDBL 2020
Archiwum RAR MDBL 2019
Archiwum RAR MDBL 2018
Archiwum RAR MDBL 2017
Archiwum RAR MDBL 2016
Archiwum RAR MDBL 2015
Archiwum RAR MDBL 2014