AUDIODESKRYPCJA (AD) czyli „obraz przekuty w słowo”…
Zajmujemy się audiodeskrypcją od roku 2007. Wtedy miały miejsce pierwsze
FILMY Z AUDIODESKRYPCJĄ DLA NIEWIDOMYCH – seanse filmowe przygotowane przez audiodeskryptorów z Ośrodka im. L. Braille’a w Bydgoszczy w kinie „Adria” (dziś już nieistniejącym) przy ul. Toruńskiej w Bydgoszczy.
Niewidomi i słabowidzący z Bydgoszczy jako pierwsi w naszym regionie, a jako drudzy w Polsce po Białymstoku, mogli już od roku 2007 oglądać w gościnnych murach bydgoskiego kina „Adria” filmy z audiodeskrypcją, przygotowane i opracowane autorską metodą przez audiodeskryptorów z Ośrodka im. L. Braille’a. Były to w kolejności następujące seanse:
1. „Życie na podsłuchu” – reż. F.H. von Donnersmarck (02.03.2007r.),
2. „Noc w muzeum” – reż. S. Levy (06.06.2007r.),
3. „Step up – Taniec zmysłów” – reż. A. Fletcher (21.11.2007r.) oraz
4. „Butelki zwrotne” – reż. J. Sverak (23.04.2008r.)
Wszystkie cztery ówczesne projekcje zostały przygotowane przez specjalistów z wieloletnim stażem będących pracownikami naszego ośrodka. A są nimi mgr Joanna Dłuska (anglistka i tyflopedagog) oraz mgr Jacek Knychała (germanista i tyflopedagog). W przypadku filmu polskiego z audiodeskrypcją pokaz filmowy został zrealizowany w Białymstoku, natomiast w Bydgoszczy przygotowaliśmy jako pierwsi w Polsce seans z audiodeskrypcja filmu zagranicznego (niemiecki film oscarowy „Życie na podsłuchu” – reż. F.H. von Donnersmarck (02.03.2007r.)
W nowatorskim przedsięwzięciu brali udział w charakterze widzów uczniowie Ośrodka im. L. Braille’a oraz innych zaprzyjaźnionych placówek. Należy również zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wszystkie prezentowane filmy zostały wybrane przez autorów projektu w oparciu o kinematografię zagraniczną.
W ramach rozwoju koncepcji w ostatnim seansie uczestniczyli również zaproszeni goście – klasa 2h z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, której uczniowie mieli sposobność obejrzenia filmu w specjalnie przygotowanych goglach i symulatorach widzenia. Miało to na celu zwrócenie uwagi na potrzeby środowisk osób niepełnosprawnych. Naszymi gośćmi podczas pokazów byli również pełnosprawni uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy.
Obecnie pracujemy na bieżąco nad przygotowaniem pokazów filmowych z audiodeskrypcją, zarówno zagranicznych jak i polskich. Oprócz tego w trakcie jednej z konferencji nawiązaliśmy kontakt z osobami reprezentującymi uczelnie wyższe z Warszawy, Krakowa, Poznania, które zajmują się bliżej powyższą tematyką. Audiodeskrypcja w różnych jej wymiarach jest również przedmiotem licznych prac doktorskich na ww. uczelniach.
Na nasze zaproszenie odbyła się w bydgoskiej placówce przed laty projekcja jednego odcinka znanej francuskiej serii "Było sobie życie".
W międzyczasie wzbogaciliśmy się dzięki pieniądzom Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu o system „audioguide”, który umożliwia audiodeskrypcję podczas wyjść do kina, do teatru oraz wycieczek do muzeum i galerii. Imprezy szkolne odbywają się również z towarzyszeniem audiodeskrypcji.
W roku 2016 uczestniczyliśmy w konferencji oraz warsztatach z zakresu audiodeskrypcji na Uniwersytecie Adam Mickiewicza w Poznaniu, które prowadził prekursor tego typu działań ze Stanów Zjednoczonych Dr J. Snyder.
W roku 2017 odbyła się w bydgoskiej placówce konferencja tematyczna związana z zastosowaniem i odbiorem audiodeskrypcji oraz działaniach z tym związanych.
Pod koniec 2018 roku odbył się w Bydgoszczy w Miejskim Centrum Kultury pierwszy kilkudniowy Festiwal filmów z audiodeskrypcją dla dzieci i młodzieży zorganizowany przez K-PSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Powstała w tym czasie również publikacja tematyczna związana z audiodeskrypcją dla najmłodszych.
Od lutego 2019 odbywają się raz w miesiącu pokazy filmów z AD dla najmłodszych w Kinie „Jeremi” w bydgoskim Fordonie.
Serdecznie zapraszamy do współpracy z nami oraz do odwiedzenia galerii internetowej, która zawiera zdjęcia oraz artykuły gazetowe na temat audiodeskrypcji.
Joanna Dłuska (j.dluska(at)braille.bydgoszcz.pl)
Jacek Knychała (j.knychala(at)braille.bydgoszcz.pl)