K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Konkurs historyczno-przyrodniczy „Bydgoszcz dawniej i dziś”
Dnia 12 maja 2022 roku nauczyciele zespołów przyrodniczego i historycznego zorganizowali konkurs poświęcony miastu nad Brdą i Wisłą – Bydgoszczy.
Datacja tego konkursu jest nieprzypadkowa. Przygotowania uczestników rozpoczęto w kwietniu – miesiącu lokacji miasta na prawie magdeburskim, której dokonał jedyny polski władca o przydomku „Wielki” – Kazimierz – 19 kwietnia 1346 roku. Na miesiąc kwiecień przypadają także urodziny naszego założyciela – 30 kwietnia.

Finał konkursu odbył się w maju – miesiącu, w którym nasz Ośrodek obchodzi 150 lat istnienia (4 maja 1872 roku) i w którym na trwałe związał się z miastem Bydgoszcz. Warto nadmienić, iż Bydgoszcz dzięki K-P SOSW nr 1 im. Louisa Braille’ a uważana jest za edukacyjny matecznik dla osób z dysfunkcją wzroku. Jak podają źródła, nasz Ośrodek służył jako wzorzec dla innych placówek powstałych w całej Polsce.
Maj to szczególny miesiąc dla rozwoju infrastruktury komunikacyjnej Bydgoszczy. 150 lat temu – 26 maja 1872 roku oddano do użytku linię kolejową na trasie Bydgoszcz-Inowrocław-Poznań, natomiast 18 maja 1888 roku uruchomiono pierwszy tramwaj konny, kursujący na trasie dworzec kolejowy – Wełniany Rynek.
Konkurs przebiegał w dwóch etapach, składających się z pytań obejmujących kilka obszarów wiedzy o mieście Bydgoszczy. W pierwszym uczestnicy zmierzyli się z testem składającym się z 14 pytań dotyczących historii, środowiska przyrodniczego miasta oraz urbanistyki. Etap ten wyłonił piątkę finalistów.
W drugim etapie odpowiadali oni na przemian na pytania z dwóch kategorii – historii i nauk przyrodniczych. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury pod przewodnictwem Pani Wicedyrektor Beaty Cieślińskiej.
Poziom przygotowania finalistów był tak wysoki, iż do wyłonienia zwycięscy potrzebna była dogrywka, która również nie przyniosła rozstrzygnięcia. W zaistniałej sytuacji Jury przyznało ex aequo dwa I miejsca dla Julii Błachut z kl. 3LOp i Pawła Kościelskiego z kl. 2Bpa. Miejsce II zajął Adrian Rożek z kl. 3Bkp, miejsce III – najmłodsza finalistka – Zofia Górska z kl. 4b SP, a miejsce IV – Patryk Boruszewski z kl. 1TL.
Gratulacje dla wszystkich uczestników!!!
Do zobaczenia na następnym konkursie!!!
Maciej Basiński, Michał Frąszczak