K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Foto007Dnia 14.12.2021 odbyły się u nas w Ośrodku obchody Dnia Tolerancji i Praw Człowieka w niespotykanej dotąd formie. Jako Szkoła Stowarzyszona UNESCO postanowiliśmy celebrować te dni razem z inną szkołą UNESCO – naszym najbliższym sąsiadem - I LO im. Cypriana Kamila Norwida z Oddziałami Dwujęzycznymi w Bydgoszczy. Odwiedzili nas przedstawiciele klasy 2 z ILO w towarzystwie swojej nauczycielki – szkolnego koordynatora ds. UNESCO - pani Elżbiety Częstochowskiej. Na początku zebraliśmy się wszyscy w auli, gdzie nastąpiła prezentacja naszej szkoły oraz wprowadzenie w istotę obchodów tych dwóch ważnych dni.

Młodzież z 1LO przyznała, że przyszli do nas z brakiem wiedzy na temat osób z niepełnosprawnością wzrokową ale także z otwartością aby tą wiedzę uzupełnić. Wspólnie ustaliliśmy, że tolerancja to takie spojrzenie na drugiego człowieka, aby nie widzieć tego co nas dzieli, tylko skupić się na tym co nas łączy. Doszliśmy również do wniosku, że najważniejsze prawa człowieka to prawo do życia i wolności. Po części teoretycznej nadszedł czas na praktykę. Podzieliliśmy naszych gości na trzy 6-osobowe grupy, które przechodząc przez 3 stacje miały wypracować wnioski na temat akceptacji, różnorodności i tolerancji.
Pierwsza stacja przygotowana została przez uczennice klasy 3LOp: Nikolę Michalczyk i Julię Błachut. Warto również podkreślić, że to właśnie Nikola była główną autorką scenariusza naszych wspólnych działań z okazji Dnia Tolerancji i Praw Człowieka. Dziewczyny prowadziły gry teatralne oparte na teatrze improwizacji. Uświadomiły również wszystkim uczestnikom, że sukces teatru improwizacji opiera się na akceptacji swojego scenicznego partnera oraz jego inwencji twórczej. Dzięki ich pozytywnemu nastawieniu zaproponowane przez nich aktywności spotkały się z dużym zaangażowaniem ze strony młodzieży z 1LO.
Kolejna stacja znajdowała się w Izbie Tradycji, a także jej okolicach. Maksymilian Wojciechowski z klasy 3LOp ze wsparciem pana Tomasza Pestki zaprezentowali naszym gościom historię Ośrodka przedstawioną na starych zdjęciach rozwieszonych na korytarzu przed Izbą Tradycji, a także eksponatach znajdujących się w sali. Młodzież miała tutaj również okazję spróbować swoich sił w pisaniu na maszynie brajlowskiej oraz poruszaniu się z białą laską.
Trzecią stacją była pracowania masażu. W tym miejscu pani Agata Bloch opowiadała na czym polega przygotowywanie się do zawodu masażysty, a także nadzorowała masaż przeprowadzony dla naszych gości przez uczniów klasy 3TMp i 3TMg. Stacja ta była okazją do wielu spontanicznych rozmów pomiędzy naszymi uczniami, a młodzieżą z 1LO.
Na koniec, po przejściu wszystkich stacji, spotkaliśmy się w auli na krótkie podsumowanie. Gdy od uczniów z 3LOp padło pytanie: „Czy myślicie, że naprawdę tak bardzo się od siebie różnimy?” odpowiedzią były stanowczy sprzeciw i propozycje dalszych wspólnych działań.
Tak oto, po raz kolejny udowodniliśmy, że to ze współpracy, otwartości na drugiego człowieka i akceptacji rodzą się wspaniałe dzieła.
K.G.