K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

W Ośrodku działają dwie biblioteki – brajlowska i czarnodrukowa. Biblioteka brajlowska gromadzi i udostępnia podręczniki i literaturę piękną wydaną pismem punktowym.

Księgozbiór ten obejmuje około 10 tysięcy woluminów. Obok tradycyjnych zbiorów, czyli książek, biblioteka gromadzi alternatywne materiały biblioteczne. Uczniowie mogą korzystać z książki mówionej nagranej na kasetach i płytach w formacie MP3 i DAISY.
Biblioteka czarnodrukowa udostępnia literaturę piękna i podręczniki w powiększonym druku, ale również opracowania historyczne i literackie, pamiętniki, eseje, reportaże, biografie oraz rozmaite czasopisma, czyli wszystko, co pomaga rozwijać i rozbudzać kulturę czytelniczą wychowanków Ośrodka. Zgromadzono w niej ponad 12 tysięcy woluminów. Księgozbiór ulega ciągłej modernizacji. Szczególną wagę przykładamy do zakupu nowych lektur szkolnych oraz do rozbudowywania księgozbioru podręcznego. Systematycznie uzupełniamy zbiory o najnowsze tytuły podręczników.
Od 2006 roku w bibliotece funkcjonuje Internetowe Centrum Informacji Multimedialnej wyposażone w cztery komputery podłączone do sieci Internet, które dodatkowo posiadają oprogramowanie udźwiękawiające dostosowane do potrzeb osób słabo widzących i niewidomych. Uczniowie mogą korzystać ponadto ze skanera oraz drukarki czarnodrukowej i brajlowskiej.
Czytelnicy z dysfunkcją wzroku mają dostęp do wszystkich tekstów w czarnym druku dzięki znajdującemu się w czytelni powiększalnikowi i autolektorowi.
Bibliotekarze nie tylko udostępniają zbiory, ale również uczą, jak z nich korzystać, jak poszukiwać potrzebnych informacji. Na wszystkich poziomach nauczania realizowane są zajęcia z edukacji czytelniczej i medialnej. Współpracujemy z nauczycielami i rodzicami naszych wychowanków, służąc pomocą w zakresie przygotowywania materiałów tematycznych, bibliografii z zakresu zagadnień związanych z profilem naszego Ośrodka.
Pełnimy role biblioteki środowiskowej. Ze zbiorów korzystają uczniowie i pracownicy Ośrodka, a także absolwenci naszej szkoły, studenci bydgoski uczelni, osoby z dysfunkcją wzroku z terenu całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Staramy się rozwijać indywidualne zainteresowania czytelnicze uczniów, popularyzować wiedzę o mieście, regionie i środowisku osób niewidomych. W tym celu przez cały rok szkolny organizujemy rozmaite imprezy biblioteczne – konkursy literackie i czytelnicze, wystawy, spotkania z artystami. Biblioteki są więc nie tylko miejscem nauki i pracy, ale również wypoczynku i rozrywki.