K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

MDBL

Szanowni Państwo! 
Dyrekcja Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno–Wychowawczego nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus
serdecznie zapraszają w dniach 15.10.2018 - 22.10.2018
do udziału w
KAMPANII SPOŁECZNEJ Z OKAZJI
MIĘDZYNARODOWEGO DNIA BIAŁEJ LASKI
"JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!”
która została objęta
PATRONATEM HONOROWYM

Ministra Edukacji Narodowej
Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty
Prezydenta Miasta Bydgoszczy
Poczty Polskiej S.A.
Patron medialny: Metropolia Bydgoska

Celem akcji jest
Kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób niepełnosprawnych wzrokowo
Zwiększenie integracji osób niewidomych ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku
Przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów
Zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych wzrokowo
Włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski.

Zwracamy się do Państwa z prośbą o przyłączenie się do Kampanii społecznej "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” poprzez przeprowadzenie w swojej placówce zajęć z dziećmi i młodzieżą (np. pogadanek, apelu, lekcji wychowawczych, prezentacji itp.) na temat potrzeb i możliwości osób niewidomych i słabowidzących lub udział w wydarzeniach zaproponowanych w programie przygotowanym przez organizatora. Potwierdzenie uczestnictwa w akcji sprawozdaniem (formularz sprawozdania na stronie organizatora), pozwoli Państwa placówce uzyskać certyfikat
"SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM"
Prosimy o przesyłanie sprawozdań do 31 października 2018 r. na adres
e-mail: soswnr1(at)braille.bydgoszcz.pl
Lista szkół, które nadeślą sprawozdania i otrzymają certyfikat zostanie zamieszczona na internetowej naszego Ośrodka. Dokument prześlemy poprzez Pocztę Polską. Uroczyste wręczenie wyróżnień za najaktywniejsze działania nastąpi 6 grudnia 2018 roku.

Program (a w nim między innymi projekcje filmowe) i propozycje materiałów do wykorzystania na zajęciach w Międzynarodowym Dniu Białej Laski są dostępne na stronie www.braille.bydgoszcz.pl

Prosimy o zapoznanie uczniów z listem do nich skierowanym, zamieszczonym poniżej

Bydgoszcz, 15 października 2018 roku

 

Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy!

Na wstępie witam Was serdecznie i gorąco pozdrawiam! Minął rok od mojego poprzedniego listu. Pewnie jesteście ciekawi, co wydarzyło się od tego czasu?
Już od pięciu lat piszę do Was o sobie i swoich koleżankach i kolegach. Przez ten czas wielu z Was odpowiedziało na mój apel o zauważenie problemów osób z dysfunkcją wzroku przy okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski. Wasi nauczyciele przysyłali do mojego Ośrodka informacje na temat tego, co działo się w Waszych szkołach. Muszę stwierdzić, że ,,oj działo się, działo!” Trudno to nawet opisać! Zrobiła się z tego kampania społeczna, w której w zeszłym roku uczestniczyły 133 szkoły, przedszkola i placówki z  województw: zachodniopomorskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. Nasza akcja zyskała rozgłos w całej północnej Polsce.
Przez czas, który upłynął od pierwszego listu, zdążyłem dorosnąć, mam już 19 lat. Jestem w przedostatniej klasie technikum masażu. Mnie zainteresował właśnie taki kierunek, choć w bydgoskim Ośrodku można zdobyć też inne zawody, ucząc się w szkole branżowej i średniej. Masażysta to ciekawy zawód dla osób, które mają problemy ze wzrokiem, daje szansę na pracę w przyszłości.
Jeszcze trochę i skończę szkołę. Co dalej? Może studia? Może dalej w Bydgoszczy? Jeszcze nie wiem. Mam nadzieję jednak, że nie będę sam, kiedy wrócę do rodzinnej miejscowości i nikt nie będzie się dziwić, gdy zobaczy chłopaka poruszającego się z białą laską. Może, jeśli będę chciał przejść przez jezdnię, ktoś mi życzliwie pomoże, bez lęku przed niepełnosprawnością? Na przejście dla pieszych z sygnalizacją dźwiękową raczej nie mam co liczyć w mojej miejscowości, podobnie jak i wielu innych niewidomych w swoich. Większość z nich mieszka w małych miasteczkach, są tam sami, więc nikt dla nich nie zrobi takich udogodnień. Ciągle w niewielkich środowiskach brakuje oznakowań dla osób z dysfunkcją wzroku. Tak samo instytucje lokalne i ich pracownicy nie są przygotowani do tego jak pomagać osobom niepełnosprawnym. To, co robicie w waszych szkołach, może zmienić naszą sytuację.
W naszym ośrodku wszystko jest łatwe. Tu mamy przyjaciół, ciekawe propozycje wspólnego spędzania czasu i dostosowania odpowiednie do naszej niepełnosprawności. Współczesne wynalazki bardzo ułatwiają nam naukę i kontakt ze światem.  Specjalne programy, czytniki ekranu pozwalają na dostęp do prawie wszystkich treści w Internecie, dają możliwość obsługi programów biurowych, kontroli tworzonych tekstów i korzystanie z wielu innych dziedzin wirtualnego życia. Robimy wszystko to, co często wydawałoby się niemożliwe. Po skończeniu szkoły chcielibyśmy nadal być aktywni, samodzielni, przydatni, liczymy jednak również na Waszą pomoc. Powtórzę za każdego człowieka z dysfunkcją wzroku: ,,Proszę, zobacz mnie, ja Ciebie nie mogę”.
W imieniu wszystkich, którzy są uczniami Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Bydgoszczy, zwracam się z kolejną prośbą o przybliżenie waszemu środowisku lokalnemu problemów osób niewidomych i zrozumienie ich sytuacji. Zauważenie, że w otoczeniu istnieją ludzie, którzy inaczej postrzegają świat.
Ponownie zwracamy się do Was. Poświęćcie nam parę minut 15 października. Porozmawiajcie z  kolegami, nauczycielami, rodzicami o możliwościach i potrzebach osób z dysfunkcją wzroku w Międzynarodowym Dniu Białej Laski.
Adam i inni uczniowie
 Ośrodka dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej w Bydgoszczy

Materiały do pobrania