Dzięki zaangażowaniu Pana Adama Janczukowicza, kierownika Zespołu Handlowego Firmy media Regionalne Sp. z o.o. II Oddział w Bydgoszczy mogliśmy rozpocząć cykl zajęć z Alpakoterapii dla Dzieci z Wczesnego Wspomagania Rozwoju.
- Alpakoterapia to forma zajęć, która pomaga dzieciom oswoić się ze zwierzętami i uczy, jak je traktować. Ci puszyści terapeuci pomagają też w leczeniu dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami.
- Dzieci karmią je, głaszczą, ale to jednak nie tylko zabawa. Zwierzęta są zachętą, żeby dzieci podejmowały działania, których celem ma być usprawnianie czynności ręki i ciała.
- Efekty, jakie przynosi prawidłowo przeprowadzona terapia:
- pacjenci z porażeniem mózgowym i zespołem Downa znacznie lepiej koordynują ruchy rąk i ciała
- dzieci zamknięte w sobie i bojaźliwe nabierają zaufania do otoczenia,
- obcowanie ze zwierzętami ma korzystny wpływ na każdego z nas. Poprawia ono działanie układu odpornościowego, a także stan zdrowia psychicznego,
- rozwija w każdym dziecku opiekuńczość i odpowiedzialność,
- proste głaskanie alpaki obniża poziom leku i zwalnia pracę serca
Takie działania terapeutyczne służą poprawie samopoczucia człowieka w sferach: społecznej, emocjonalnej, poznawczej i fizycznej.
Do alpakoterpii wykorzystywane są alpaki wykazujące chęć obcowania z człowiekiem. Alpaki zaprzyjaźniają się zarówno z innymi zwierzętami, jak i z człowiekiem. Szczególnie pozytywne nastawienie mają do dzieci. Zwierzęta te dają się głaskać i przytulać, a sam ich wygląd wzbudza sympatię, gdyż wyglądają jak żywe maskotki. Są też inteligentne i interesują się tym, co dzieje się w ich otoczeniu. Szybko uczą się nowych rzeczy, jak np. jedzenie z ręki człowieka czy chodzenie na smyczy. Ich łagodny, nieco płochliwy, a zarazem ciekawski wzrok potrafi zdziałać „cuda".