Pewnego wrześniowego, słonecznego dnia uczniowie 3 klas Liceum i Technikum wraz z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych i wychowawcami udali się w ciekawą podróż na Wyspę Młyńską. Zwiedzili tam ciekawe miejsca przyrodnicze i w tym m.in. Młyny Rothera. Znajdują się one w środkowej części Wyspy Młyńskiej w Bydgoszczy, bezpośrednio sąsiadując z nurtem rzeki. Od północy otacza je rzeka Brda, a od zachodu Kanał Zbożowy.
W tym miejscu zapoznali się oni z historią tych Młynów, poznali ich dawne przeznaczenie. Dowiedzieli się jak obecnie wyglądają po rekonstrukcji. Złożone są one z trzech brył: budynku głównego oraz skrzydeł zachodniego i wschodniego. Budynek główny posiada konstrukcję murowaną z cegły oraz konstrukcje drewniane. Jest to czterokondygnacyjny, podpiwniczony gmach nakryty dachem dwuspadowym. W budynku zachowany jest układ wnętrza z galeriami na każdej kondygnacji. Skrzydła wschodnie i zachodnie są to budynki pięciokondygnacyjne.
Obecnie mają koncepcję wykorzystania budynku na obiekt ekspozycyjny, w którym mieścić się będą trzy ekspozycje interaktywne: Ogrody Wody, Centrum Wiedzy i Edukacji o Mózgu i Bydgoskiego Dziedzictwa Kultury Przemysłowej. Przed budynkiem i pod tarasem znajdują się miejsca parkingowe. W maju 2021 oddano do użytku drewniany taras z desek o wielkiej gęstości i największą pod względem powierzchni fontannę w kraju z ponad 50 dyszami i iluminacją.
Powołana została także miejska instytucja. Park Kultury, której zadaniem ma być zagospodarowanie Młynów Rothera na działalność kulturalną, upowszechnianie osiągnięć nauki i techniki, tworzenie przestrzeni dla wszechstronnego rozwoju kreatywności w dziedzinie kultury i nauki oraz inicjowanie i prowadzenie działań nowatorskich.
Uczniowie mogli poznawać budynek i widoki z tarasu różnymi, możliwymi zmysłami jak dotyk, wzrok, słuch.Podsumowując jest to ciekawe miejsce w naszym mieście, które pozwoli na realizację wielu działań, będąc w przyszłości miejscem spotkań młodzieży i osób dorosłych. Zachęcamy do odwiedzenia.
M.Hawryłkiewicz