Uczniowie Technikum i Liceum Ogólnokształcącego z Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille'a w Bydgoszczy wzięli udział w Konferencji Popularnonaukowej organizowanej przez Wyższą Szkołę Zarządzania Środowiskiem w Tucholi. pn. „Przyroda kluczowym zasobem zrównoważonego rozwoju”. Współorganizatorem było Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, a patronat medialny objęła Telewizja Polska SA oddział w Bydgoszczy.
Konferencja dla szkól ponadpodstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego
odbyła się 14 marca 2025 w siedzibie uczelni.
Wydarzenie rozpoczęło się od wystąpienia Rektora WSZŚ w Tucholi dra Krzysztofa Kannenberga oraz Anny Borysiak (Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy). Podczas spotkania uczniowie różnych szkół przedstawili prezentacje świadczące o dużym zainteresowaniu problematyką ekologiczną, jak również o podejmowaniu inicjatyw dla zrównoważonego rozwoju w swoich środowiskach.
Na szczególną uwagę zasługiwały wystąpienia uczniów: Huberta Sondeja z Torunia dotyczące zieleni w wielkich miastach pt.„Zielona Architektura”, uczniów z Więcborka o sztucznej inteligencji pt.„Edukacja i nowoczesna technologia” oraz naszych uczniów Nadii Nowackiej, Marty Gołębiewskiej, Weroniki Galas i Cypriana Dudzic -. „Życie w rytmie rzeki”. Brda i Bydgoszcz, która żyje rytmie rzeki, zainspirowały naszą młodzież do wzięcia udziału w konferencji.
Uczniowie Liceum i Technikum przedstawili wodną autostradę Bydgoszczy, stworzyli trójwymiarową makietę rzeki, przygotowali rysunki na papierze puchnącym oraz wskazali najciekawsze miejsca Bydgoszczy. Zaprezentowali również przykłady zrównoważonego rozwoju w mieście m in. koncepcję "miasto gąbka" ze zbiornikami retencyjnymi na wodę deszczową, uprawy miododajnych roślin, jazy i śluzy na rzece oraz projekt międzynarodowy The Baltic Sea Project UNESCO COLD MATTERS (Zimna Materia). Celem projektu, do którego przystąpiła nasza szkoła jest poznawanie wpływu klimatu na ekologię, sztukę, kulturę i życie codzienne.
Według pani Anny Borysiak z Kuratorium Oświaty młodzi ludzie na konferencji zachwycali swoją postawą, umiejętnością wypowiadania się, elokwencją, znajomością tematu i zainteresowaniem ekologią.
Rektor WSZŚ Krzysztof Kannenberberg powiedział, że trud organizacji tego wydarzenia się opłaca i bardzo cieszy się z tego, że w ten sposób można naładować akumulatory potrzebne do codziennej działalności.
Będąc opiekunem i mentorem naszych uczniów miałam okazję przekazać swoje refleksje na temat młodych osób, które należy uczyć i zarażać pasją działań ekologicznych poprzez realizacje różnych wspólnych projektów i podejmowanie inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju.
Materiał dotyczący piątkowej konferencji, ukazał się w programie "Zbliżenia" (TVP3 Bydgoszcz, 14.03.2025, godz. 18:30)
Link poniżej:
https://bydgoszcz.tvp.pl/623428/zblizenia, Młodzi dla młodych o ekologii'.
Konferencji zostanie poświęcony również inny program TVP3 Bydgoszcz (Eko-opcja; emisja: 27.03.2025, godz. 18:15).
Zachęcamy do jego obejrzenia.
Nauczyciele biologii
Magdalena Hawryłkiewicz, Wiesława Karasińska wraz z uczniami