K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Za nami pierwszy rok startów zawodników KS Braille Bydgoszcz na krajowych arenach. Nasi reprezentanci pokazali się z bardzo dobrej strony w kilku dyscyplinach. Z wielu zawodów przywieźli mnóstwo medali i nagród. Oto przypomnienie tego, co wydarzyło się w 2022 roku.

Styczeń
🙂
Po dwóch styczniowych zgrupowaniach w Zakopanem (pod okiem Wiesławy Bielińskiej-Sych i Marcina Karpińskiego) przygotowywaliśmy się do startów na ośnieżonych trasach.

Marzec
🙂
Na odbywających się w Zakopanem mistrzostwach Polski niewidomych i słabowidzących w narciarstwie biegowym i biathlonie, zawodnicy KS Braille - podopieczni Wiesławy Bielińskiej-Sych i Artura Rzepki - wywalczyli 20 medali.
Pierwszego dnia zawodów, w biegach po pokonaniu 5 kilometrów stylem dowolnym, srebrne medale zawisły na szyjach Patrycji Doman (juniorka), Oliwii Lorent (młodziczka) i Marcina Gruszczyńskiego (młodzik, 10 km), natomiast brązowe padły łupem Sary Rakowskiej (juniorka) i Nikodema Urbana (młodzik).
Kolejne zdobycze do worka z medalami dorzucili, po przebiegnięciu krótkiego dystansu stylem klasycznym, Oliwia Lorent (złoto w młodziczkach na 2,5 km), Patrycja Doman (srebro, juniorka), Marcin Gruszczyński (srebro w młodzikach na 5 km), Sara Rakowska (brąz w juniorkach) oraz Nikodem Urban (brąz w młodzikach).

Foto001
Następne 10 krążków wywalczyliśmy w biathlonie, w biegu indywidualnym: złoto – Patrycja Doman (juniorki, bieg indywidualny: 5 km/4 strzelania) i Nikodem Urban (młodzik, 4 km/3 strzelania); srebro - Sara Rakowska (juniorki, bieg indywidualny: 5 km/4 strzelania); brąz - Antoni Wróbel (młodzik, 4 km/3 strzelania) i Oliwia Lorent (młodziczka, 4 km/3 strzelania).
Do tego doszły medalu po biegu sprinterskim: juniorki, sprint, 3 km/2 strzelania - 1 miejsce Patrycja Doman, 2 - Sara Rakowska; młodzicy, sprint, 2 km/1 strzelanie – 1. Antoni Wróbel,
2. Nikodem Urban; młodziczki, sprint, 2 km/1 strzelanie – 2. Oliwia Lorent.
Była też okazja do wspólnego zdjęcia z naszą Królową Śniegu Justyną Kowalczyk, która przez wiele lat była najlepszą narciarką na świecie.
Jeszcze w marcu przebywaliśmy w Ptaszkowej w Centrum Sportów Zimowych na konsultacjach narciarskich (Wiesława Bielińska-Sych, Marcin Karpiński). Młodzi narciarze do dyspozycji mieli piękne ośnieżone trasy narciarskie, siłownię, sale sportowe i saunę.
Maj
🙂
Kolejne zawody czekały naszych wychowanków na rowerach. Chłopacy trenowali w pocie czoła, by z jak najlepszej strony pokazać się w XXV Hetman Tandem Cup który należy do cyklu Pucharu Europy. Nasza trenerka Aleksandra Tecław wystawiła cztery młodzieżowe duety. Wspaniałe zaprezentowali się Nikodem Urban z pilotem Maciejem Kwiatkowskim, którzy wygrali 4 z 5 etapów. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wykręcili Marcin Gruszczyński wraz z pilotem Łukaszem Golakiem.
Łukasz Śmiech z pilotem Mariuszem Kocyłą po kraksie zaliczonej na 4 etapie utracili trzecią pozycję i musieli zadowolić się czwartym miejscem. Natomiast Antek Wróbel z pilotem Szymonem Białym zakończyli zmagania na 6 pozycji, za to uzyskując tytuł najsympatyczniejszego i najbardziej fotogenicznego tandemu. Zmęczeni acz szczęśliwi wróciliśmy z pięknymi wspomnieniami.
Czerwiec
🙂
Z kolejnej ogólnopolskiej imprezy wróciliśmy z pokaźnym dorobkiem medalowym. Tym razem wzięliśmy udział w Paralekkoatletycznych Mistrzostwach Polski U’17 i U’20 w Kozienicach, skąd przywieźliśmy sześć krążków.

Foto002
Złoty medal w skoku w dal oraz srebrny w pchnięciu kulą wywalczył Krystian Wiśniewski. Kolejne dwa były udziałem Huberta Ziółkowskiego – srebrny w biegu na 400 m i brązowy w pchnięciu kulą. Do tego na trzecim stopniu podium stawali Marcin Gruszczyński – w skoku w dal, jak również Łukasz Śmiech – w pchnięciu kulą.
Udanie zaprezentowała się także Oliwia Lorent, która na dystansie 200 m dobiegła na metę jako druga, lecz przeliczniki (stopień niepełnosprawności) „przesunęły” ją na czwartą pozycję.
- Nasze dzieciaki spisały się znakomicie. Walczyły ambitnie, pomagały sobie wzajemnie – chwalili po powrocie młodych sportowców wychowawcy, Wiesława Bielińska-Sych i Jarosław Gadzała.
Następnie w Lidzbarku zawodnicy KS Braille Bydgoszcz wzięli udział w szkoleniu w ramach akcji „Bliżej sportu 2022”- treningi sportowe dla dzieci i młodzieży. Młodzież szlifowała formę głównie na trasach kolarskich, na rowerach typu tandem. Prowadzone były także zajęcia strzeleckie i nordic walking (W. Bielińska-Sych).
Także w czerwcu, na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku, odbyły się Zawody o Puchar Dyrektora KPSOSW nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Tym razem nasi wychowankowie rywalizowali na dystansie 2 kilometrów – na nartorolkach i w biegach.

Foto003
Pierwszego dnia zawodów – na nartorolkach – najszybszy okazał się Łukasz Śmiech (junior/styl łyżwowy), drugi był Antoni Wróbel, a trzeci Marcin Gruszczyński. W kategorii młodzik (styl klasyczny) zwyciężył Nikodem Urban przed Krystianem Wiśniewskim.
Natomiast drugiego dnia 16-osobowa grupa dzieci i młodzieży pobiegła po leśnych ścieżkach. Emocji było co niemiara, a walka trwała do samej mety. Wśród juniorów ponownie triumfował Łukasz Śmiech, który wyprzedził Pawła Franczka i Mikołaja Baryłę.
W młodzikach najszybciej dystans 2 kilometrów pokonał Nikodem Urban, a na dalszych pozycjach uplasowali się: Antoni Wróbel i Jakub Janczarski.
Z kolei wśród dziewcząt triumfowała Oliwia Lorent przed Wiktorią Trybą i Jagodą Janczarską. Zajęcia prowadzili W. Bielińska-Sych i Marcin Karpiński.

Foto004
Ogromny sukces wychowanka K-PSOSW nr 1 w Bydgoszczy! - taki tytuł zamieściliśmy po powrocie z Mistrzostw Świata w Nordic Walking w Choczewie, gdzie srebrny medal wywalczył Mikołaj Baryła. Na czwartym miejscu zawody ukończył Paweł Franczek, zaś Oliwka Lorent po pechowym pierwszym dniu, gdzie zaliczyła upadek, dzielnie walczyła do końca i uplasowała się na piątej pozycji. Przy okazji nasi wychowankowie poznali Roberta Korzeniowskiego, czterokrotnego złotego medalisty olimpijskiego w chodzie.

Foto008
To nie był koniec emocji w tym miesiącu, bowiem sukcesem rozpoczęły się Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym w Nowym Dworze Mazowieckim. W konkurencji jazda indywidualna na czas Nikodem Urban wraz z pilotem Maciejem Kwiatkowskim sięgnęli po tytuł pierwszego Młodzieżowego Mistrza Polski. Ze srebrnym medalem wrócili Marcin Gruszczyński z pilotem Adamem Łowigusem.
W wyścigu ze startu wspólnego dołożyliśmy kolejne dwa medale. Brawurowa jazda Nikodema Urbana z pilotem Maciejem Kwiatkowskim zaowocowała nie tylko złotym medalem w kategorii wiekowej, ale także drugim miejscem w elicie mężczyzn. Srebrny medal padł łupem drugiego tandemu Gruszczyński - Łowigus.
Sierpień
🙂
Uzdolniona sportowo młodzież wybrała się na 14-dniowy obóz do Dżwirzyna (W. Bielińska-Sych). Tradycyjnie wychowankowie mogli sprawdzić formę w kilku dyscyplinach.
W tym miesiącu wybraliśmy się też do Poznania. I tam również nasi kolarze pokazali moc. Z Drużynowych Mistrzostw Polski w kolarstwie tandemowym zawodnicy Klubu Sportowego Braille w składzie Nikodem Urban z pilotem Maciejem Kwiatkowskim oraz Marcin Gruszczyński z pilotem Adamem Łowigusem wrócili ze złotym medalem. Drużyna pojechała bardzo dobry wyścig osiągając średnią prędkość przejazdu 46km/h!
Wrzesień
🙂
Sześciu reprezentantów wystartowało w mistrzostwach Polski niewidomych i słabowidzących w nordic walking. Na ścieżkach w Myślęcinku sportowcy mieli do pokonania 5 kilometrów. Wśród mężczyzn w kategorii open bardzo dobrze spisał się Marcin Gruszczyński, który zajął trzecie miejsce.
Po kolejne medale nasi zawodnicy pojechali rywalizować do Przemyśla, gdzie zaplanowano Grand Prix i Mistrzostwa Polski w Biathlonie Letnim. Do rywalizacji przystąpiła też szóstka sportowców KS Braille pod okiem W. Bielińskiej-Sych. W biegu sprinterskim druga była Oliwia Lorent, a trzeci Nikodem Urban. Nazajutrz rywalizowano w biegu indywidualnym. W kategorii młodziczki świetnie spisała się Oliwia Lorent. Wygrała i po raz kolejny pokazała, że drzemie w niej duży potencjał. Oliwka zwyciężyła także w dwuboju.
Październik
🙂
Na Pruszkowskim velodromie nasi zawodnicy dzielnie walczyli o tytuł Mistrza Polski w konkurencjach torowych.

Foto005

W sprincie indywidualnym ostatecznie triumfowali zwycięzcy kwalifikacji Nikodem Urban z Maciejem Kwiatkowskim, z brązowym medalem wrócili Marcin Gruszczyński z Adamem Łowigusem. Kolejną konkurencją rozegraną na torze było 1000m ze startu zatrzymanego. Niestety, Nikodem z Maciejem przez wybuch tylnej opony zaliczyli kraksę. Rewelacyjnie wypadł Marcin z Adamem ponownie zdobywając brąz. wygrywając medal.
Ostatnią konkurencją był wyścig na dochodzenie 4000 m. Do finału A i walki o złoty medal stanął Nikodem z Maciejem, ostatecznie ulegając załodze z Lasek i plasując się na drugiej pozycji.
Listopad
🙂
Na 50-metrowej pływalni w Szczecinie rozgrywano Otwarte Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych (zawody międzynarodowe). Nasz klub reprezentowało trzech pływaków: Julia Okoniewska, Antoni Wróbel i Marcin Gruszczyński.

Foto006
W stylu klasycznym - na dystansie 50 metrów - Julia Okoniewska w swoim starcie zajęła 1. miejsce, podobnie jak Antek. W stylu dowolnym na tym samym odcinku Antoni Wróbel był drugi. Natomiast w stylu grzbietowym na 50 m, Julia Okoniewska uplasowała się na drugiej pozycji, zaś Antoni Wróbel na pierwszej. W tej randze zawodów nie wystarczyło to jednak, by stanąć na podium (liczyły się czasy). W swoich grupach startowych, w klasyfikacji generalnej Okoniewska i Wróbel zameldowali się na 5. miejscu, a Gruszczyński na szóstym. Co ciekawe, Antek musiał uznać wyższość m.in. zawodników z Kazachstanu i Kanady.
Grudzień
🙂
Ostatni miesiąc 2022 roku stał pod znakiem występów zawodników Braille’a na pływalni w Poznaniu, na torze kolarskim w Pruszkowie i na torze biathlonowym w Kościelisku.
W zawodach organizowanych przez Olimpiady Specjalne brali udział zawodnicy z czterech Ośrodków Regionalnych: Wielkopolskiego, Śląskiego, Lubuskiego i Kujawsko-Pomorskiego. Nasz Ośrodek, a zarazem województwo reprezentowały trzy zawodniczki, które rywalizowały na dystansach 25m i 50m stylem dowolnym i grzbietowym. Podczas zaciętej rywalizacji (pod opieką Bernadety Krupeckiej-Benramdane) na Termach Maltańskich K. Powała zdobyła złoty medal i 5 miejsce w swoich biegach, natomiast starsze uczennice naszego Ośrodka I. Dymel i J. Okoniewska zdobyły po dwa srebrne medale.
Na velodromie w Pruszkowie nasi wychowankowie spotkali Michała Kwiatkowskiego, mistrza świata ze startu wspólnego z 2014 roku. Później wzięli udział w Zawodach Ogólnopolskich, w których rozdano medale w konkurencji omnium. Zawodnicy mierzyli swoje siły na dystansach 200m z lotu, 500m oraz 2000m. Tym razem po zwycięstwo sięgnął tandem Łukasz Śmiech/Marcin Białobłocki wygrywając dwie z trzech konkurencji. Srebro trafiło w ręce tandemu Nikodem Urban/Maciej Kwiatkowski, ten tandem był najlepszy w sprincie na 200m. Podium uzupełnili Marcin Gruszczyński z Adamem Łowigusem sięgając po brąz.
Kolejne zmagania naszych zawodników na torze w Pruszkowie zaplanowano w połowie grudnia. W Pucharze Polski w kolarstwie torowym w klasyfikacji omnium drugą lokatę zajął nasz tandem w składzie Marcin Gruszczyński z pilotem Adamem Łowigus. Po bardzo zaciętej walce brązowy medal wywalczył Nikodem Urban z pilotem Wojciechem Urbańskim.

Foto007

Na koniec roku pod bacznym okiem Marcina Karpińskiego startowaliśmy w Pucharze Polski w biathlonie (w sprincie i biegu indywidualnym). Koło Zakopanego, na stadionie Kościelisko-Kiry, zdobyliśmy dwa puchary (Antoni Wróbel i Oliwia Lorent), trzy złote medale (dwa Antek i jeden Oliwka) oraz jeden srebrny (Oliwka).
Zawodów w ostatnich miesiącach było zatem mnóstwo, medali pełen worek, a uśmiechów i radości niezliczona ilość.
Korzystając z okazji Zarząd Klubu Sportowego Braille Bydgoszcz składa wszystkim naszym członkom, sympatykom i fanom sportu, najlepsze życzenia noworoczne!