K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

KAMPANIA SPOŁECZNA "JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE" z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski 2022

 

 Szanowni Państwo!
Kujawsko-Pomorski Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej
im. L. Braille’a w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Visus Supremus serdecznie zapraszają w dniach 12.10.2022 - 19.10.2022 do udziału kolejny raz w kampanii społecznej z okazji Międzynarodowego Dnia Białej Laski (w skrócie MDBL) „JA NIE WIDZĘ CIEBIE, TY ZOBACZ MNIE!” 2022

PATRONAT HONOROWY nad kampanią objęli: Minister Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej, Wojewoda Kujawsko-Pomorski, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty, Pomorski Kurator Oświaty, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Prezydent Miasta Bydgoszczy,
Partner kampanii: Poczta Polska S.A.

Prosimy o przeprowadzenie w swojej placówce zajęć z dziećmi i młodzieżą, pracownikami (np. pogadanek, szkoleń, apelu, lekcji wychowawczych, prezentacji, itp.) na temat potrzeb i możliwości osób, które nie widzą lub widzą słabo. Regulamin, plakat, propozycje materiałów do wykorzystania na zajęciach, program, kolejny list Adama do uczniów są dostępne w zakładce MDBL w załącznikach na stronie www.braille.bydgoszcz.pl - ZAŁĄCZNIKI/MATERIAŁY DO POBRANIA
Potwierdzenie uczestnictwa w akcji sprawozdaniem (formularz sprawozdania w zakładce MDBL) pozwoli Państwa instytucji uzyskać na rok szkolny 2022/23 certyfikat:
,,SZKOŁY PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”
,,PLACÓWKI PRZYJAZNEJ OSOBOM NIEWIDOMYM”
,,PRZEDSZKOLA PRZYJAZNEGO OSOBOM NIEWIDOMYM”

Prosimy o przesyłanie sprawozdań do 31 października 2022 r. na adres e-mail:
soswnr1(at)braille.bydgoszcz.pl
Cele, które możemy wspólnie osiągnąć:
• kształtowanie postaw społecznych opartych na otwartości, tolerancji i empatii wobec osób z niepełnosprawnością wzrokową,
• zwiększenie integracji osób które nie widzą, ze środowiskiem społecznym i poprawienie ich funkcjonowania w tym środowisku,
• przygotowanie społeczeństwa do udzielania właściwej pomocy osobom z dysfunkcją wzroku, zauważenie ich problemów,
• zapobieganie wykluczeniu społecznemu osób z niepełnosprawnością wzrokową,
• włączenie w obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski jak najszerszej grupy przedszkoli, szkół, placówek oświatowych, samorządów i innych organizacji z terenu całej Polski.

Lista szkół, placówek i przedszkoli, które nadeślą sprawozdania i otrzymają certyfikat zostanie zamieszczona na stronie internetowej naszego Ośrodka. Dokument w formie papierowej prześlemy za pośrednictwem Poczty Polskiej do końca listopada 2022.

Prosimy o zapoznanie uczestników z listem Adama i nagranymi życzeniami Pana Rafała Blechacza

 

Bydgoszcz,15 października 2022 roku

Cześć!
Na wstępie serdecznie Was pozdrawiam i dziękuję za wszystkie listy, które przysłaliście do mnie, moich koleżanek i kolegów oraz za życzenia z okazji 150-lecia istnienia Ośrodka Braille'a.
U mnie wszystko dobrze. Ukończyłem szkołę policealną w zakresie administracji. Już dobrze radzę sobie z komputerem i programami dźwiękowymi, które są mi potrzebne. Nie uwierzycie jednak, co się stało! Tak mnie to zainteresowało, że postanowiłem doskonalić swoje umiejętności na kierunku tyfloinformatyk. To dla mnie super sprawa! Wzrok do tej pracy nie jest potrzebny, podobno nawet niewidomi mogą nieźle zarabiać online;). A tak na serio, to dzięki temu będę mógł być samodzielny, pracować na własne utrzymanie, a nie tylko czekać na wsparcie innych. Tak więc zostaję w Braille'u i bardzo się z tego cieszę.
Nie macie pojęcia, ile tu się dzieje! Chyba nie dam rady wszystkiego Wam opisać. Tak jak obiecaliśmy, odbyła się wystawa kartek z życzeniami, które do nas przysłali niektórzy z Was. Ale ich było! Wszystkie super! Mogliśmy je podziwiać dotykiem, bo przecież były wypukłe. Jeszcze raz dzięki za wszystkie życzenia! Pokazaliśmy je bydgoszczanom w Centrum Handlowym Focus, tam odbyła się wystawa. Oczywiście ekspozycja była też dostępna w Ośrodku. Oprócz tego ciągle było coś. W lutym taka inna wystawa, „(Nie) Widzę”, zrobiona ze zdjęć, była eksponowana w Sejmie. Chcieliśmy, żeby posłowie zwrócili na nas uwagę, że istniejemy, mamy swoje życie i by uchwalając ustawy, pamiętali o niepełnosprawnych. Później, w marcu, odwiedził nas znany pianista Rafał Blechacz! To było wydarzenie. Na jego koncert czeka się kilka lat. A on przywiózł własny fortepian, na którym grał w naszym starym Ośrodku. Niesamowity człowiek, warto o nim poczytać w necie, nagrał też dla Was podziękowanie, zobaczcie je później.
Odbył się również bieg na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy - 150 okrążeń na 150 lat Ośrodka. Była super zabawa. Ja też biegałem! Oczywiście z przewodnikiem. No i zbliża się IX edycja kampanii „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”.
Na zakończenie zwracam się do Was kolejny raz. Proszę, porozmawiajcie o naszych problemach w Dniu Białej Laski 15 października. Przyłączcie się do nas. My Was nie widzimy, Wy możecie zobaczyć nas!
Pozdrawiam Was serdecznie!
Adam i Koleżanki i Koledzy z Ośrodka Braille'a w Bydgoszczy

 plakat_001.jpg

Obchody Jubileuszowe 150-­lecia Ośrodka (1872-2022)

oraz IX Ogólnopolska Konferencja

w ramach cyklu szkoleniowego

WSPIERANIE WSZECHSTRONNEGO ROZWOJU DZIECKA

pod tytułem

„Między szkołą a rynkiem pracy
– doradztwo zawodowe
kluczem do samodzielności uczniów”

które odbędą się w dniu 21 października 2022 roku

o godzinie 09.00
w Hotelu Focus Premium Pod Orłem w Bydgoszczy

Program konferencji - 21.10.2022 r.

09.00 – 11.00 Pierwsza część Jubileuszowa, sala Malinowa.

Powitanie gości i przemówienia, występ artystyczny młodzieży.

11.00 – 11.40 Przerwa kawowa (Tort jubileuszowy)

11.40 – 13.10 Druga część: Konferencja, wykłady i panel dyskusyjny.

11.40 – 12.00 Włącz potencjał – jak wspierać dzieci w wyborze

ścieżki edukacyjnej i zawodowej.

Marta Kaźmierczak.

12.00 – 12.20 Ku aktywności zawodowej młodzieży. Wskazówki

płynące z nurtu pozytywnego doradztwa zawodowego.

Kamil Zawadzki.

12.20 – 13.10 Panel dyskusyjny: Efektywne doradztwo drogą

do sukcesu ucznia.

13.10 – 13.30 Przerwa kawowa

13.30 – 15.00 Trzecia część: Konferencja, wykłady.

13.30 – 13.50 „Mój pierwszy dom” – program mieszkań

treningowych uniwersalnym narzędziem skutecznego usamodzielniania.

Marcin Tylman

13.50 – 14.10 W poszukiwaniu narzędzi podnoszących jakość

zatrudnienia młodych osób z niepełnosprawnościami.

Sylwia Daniłowska

14.10 – 14.30 Jak wdrożyć model Between4P – między problemem,

pomysłem, potencjałem a potrzebami w kontekście

aktywizacji zawodowej.

Anna Płoska.

14.30 – 15.00 Podsumowanie i zakończenie konferencji.