K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

150lat14 maja 2022 roku, w związku z obchodami 150-lecia najstarszej w Polsce bydgoskiej szkoły dla niewidomych i słabo widzących, udostępniliśmy naszą Izbę Tradycji dla licznych zwiedzających, w ramach tegorocznej Europejskiej Nocy Muzeów, aby mogli poznać historię wsparcia osób z dysfunkcją wzroku oraz cenny bydgoski wkład w tej dziedzinie. Izba Tradycji K-P SOSW nr 1 im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy to miejsce wyjątkowe, w którym znajdziemy unikatowe zbiory ze 150-letniej historii.
Ośrodek rozpoczął pracę 4 maja 1872 roku w Bydgoszczy i w tej samej lokalizacji działa do dziś. Przestrzeń wystawiennicza podzielona jest na obszary tematyczne. W gablocie głównej prezentowane są symbole placówki: sztandar Ośrodka wraz z aktem jego nadania oraz akt nadania placówce patrona – Louisa Braille’a. Ponadto, w Izbie znajdują się gabloty poświęcone najwybitniejszym absolwentom szkoły, m. in. Szczepanowi Jankowskiemu, pamiątki związane z zasłużonymi nauczycielami niewidomych np. Oskarem Pichtem – twórcą maszyny brajlowskiej, Władysławem Winnickim, Henrykiem Mikołajczakiem.

Izba posiada stanowiska z akcesoriami wykorzystywanymi przez niewidomych (tabliczki, maszyny do pisania pismem punktowym, przybory geometryczne, mapy i globusy wypukłe, obrajlowione przedmioty codziennego użytku, np. zegarki) i przedmiotami zrobionymi przez uczniów placówki od 1872 roku(szczotki, makiety, prace plastyczne itp.). Na ścianie obok gabloty głównej umiejscowiony jest Poczet Dyrektorów Ośrodka. Najcenniejszymi artefaktami w naszych zbiorach są XIX-wieczne rejestry uczniów, dzienniki ocen, brajlowskie zeszyty nutowe oraz fotografie dokumentujące działalność placówki na przełomie XIX i XX wieku. Osobna część wystawy „La maison et l’école” poświęcona jest postaci Louisa Braille’a – patrona placówki, ociemniałego twórcy punktowego pisma Braille’a, geniusza i wielkiej osobowości francuskiej, na stałe wpisanej w świat ludzi niewidomych. Wszystkie gabloty i stanowiska dostosowane są do zwiedzania przez osoby z dysfunkcją wzroku i ruchu. Biblioteka szkolna posiada kolekcję zabytkowych książek brajlowskich, czarnodrukowych o druku powiększonym i książek dźwiękowych.
Nasza propozycja to podróż w czasie i możliwość zmierzenia się z wyzwaniami osoby niewidomej w codziennym życiu – dawniej i dzisiaj. Zaprosiliśmy wszystkich chętnych do: poznania księgozbioru brajlowskiego oraz warsztatów pisma Braille’a w Bibliotece Brajlowskiej; prezentacji tyflograficzej i kartograficznej do sali geograficznej; warsztatów treningu orientacji przestrzennej i czynności dnia w gabinecie orientacji przestrzennej oraz zwiedzania Izba Tradycji w godzinach od 15:00 do 22:00. Odwiedziło nas ponad 100 osób, wszyscy byli zachwyceni naszymi eksponatami, większość chciała zapisać się na kolejny rok i prosiła o wydłużenie czasu ekspozycji do 24:00.
(F)