BSP citizen science seminar 25th April
organizowana przez Estonię, Danię i Niemcy
W dniu 25 kwietnia jako przedstawiciel naszej szkoły K-P SOSW nr 1 w Bydgoszczy, lider przedmiotów przyrodniczych i koordynator szkolny BSP UNESCO uczestniczyliśmy w konferencji międzynarodowej BSP UNESCO. Odbyła się ona online w języku angielskim na platformie ZOOM.
Podczas niej mogliśmy zapoznać się z działaniami wybranych szkół BSP UNESCO. Jedna ze szkół przedstawiła się temat- miejsca występowania i ilości zasobów wody wiosną -Water springs in my location. Dowiedzieliśmy się, że sieć rzeczna u nich jest gęsta, wody wpadają do rzek np. Dźwiny i posiadają znaczne zasoby w wodę szczególnie wiosną, kiedy pojawia się dużo opadów oraz mogliśmy poznać inne oznaki wiosny jakie pojawiają się u nich. Chcąc użyć wód wiosennych potrzebowali oni specjalnych metod, aby woda mogła być czysta i przydatna dla człowieka.
Inni przedstawili pokazali bioróżnorodność w ekosystemie oraz metody tam działające jako niebezpieczną grę, w której musi być wszystko poukładane, bo inaczej dochodzi do nieciekawych zjawisk np. żywiołów. Dowiedzieliśmy się także o czynnikach, które wpływaja na ekosystem. Pojawiły się także pytania np.
Jak możemy dowiedzieć się o bioróżnorodności w szkołach?
Przedstawione zostały propozycje ich ukazania.
Jedną z nich jest korzystanie z bioindykatorów- tzw. metody porostowej do projektów szkolnych, z czego my w naszej szkole korzystamy podczas realizacji i badań „Jakości powietrza”-” Air Quality” w naszym regionie.
Metoda ta pozwala porównać jakość powietrza w różnych miejscach, zwrócic uwagę na czynniki, które na nia wpływają.
Przedstawione też inne działania szkół. Była to konferencja ciekawa pozwalająca ukazywać i rowijać umiejętności ekologiczne.
mgr Magdalena Hawryłkiewicz