K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

E-dziennik

Foto001

Koncert światowej sławy pianisty Rafała Blechacza dla wychowanków i społeczności szkolnej uświetnił obchody 150-lecia istnienia placówki (1872-2022). Specjalnie na tę okazję do ośrodka Braille’a dwa dni przed koncertem dotarł prywatny fortepian koncertowy Steinway&Sons pianisty. I to właśnie na nim zagrał gość specjalny bydgoskiego Braille’a. To był niezapomniany muzyczny wieczór w bydgoskim ośrodku Braille'a. Koncert odbył się 30 marca 2022r.

„Dwa tygodnie temu Rafał Blechacz gościł na nieoficjalnym spotkaniu w placówce” mówi Jacek Knychała, rzecznik prasowy bydgoskiego Braille’a. „Po spotkaniu z dyrekcją obejrzał przedstawienie "Camino" przygotowane przez szkolny zespół teatralny oraz wystawę pt.: “(Nie) Widzę” towarzyszącą obchodom jubileuszu 150-lecia szkoły, która w lutym br. przez tydzień prezentowana była w Sejmie RP”.

„Zagram wam utwór Ludwiga van Beethovena. Był wielkim buntownikiem, pozytywnym buntownikiem. Spotkał go w życiu wielki dramat, chyba największy, jaki może spotkać muzyka. Tracił słuch, aż całkowicie ogłuchł. Ale właśnie wtedy napisał swoje największe dzieła” mówił Rafał Blechacz do niewidomych i słabowidzących wychowanków podczas spotkania. Nie zabrakło również mistrzowskich wykonań utworów Fryderyka Chopina.

Z okazji jubileuszu placówka planuje przeprowadzić renowację zabytkowego fortepianu C. Bechstein z 1893 roku, który stoi w szkolnej auli. By zebrać fundusze na jego odnowienie planowany jest w kwietniu we współpracy z Rotary Bydgoszcz Brda bal charytatywny.

„Skoro mieliśmy w szkole tak wyjątkowego gościa, jak Rafał Blechacz, to pokazaliśmy mu ten instrument” mówi Jacek Knychała. „Artysta przyznał, że jak na tak wiekowy fortepian, to jest on w całkiem dobrym stanie technicznym i ma ładne brzmienie. Zagrał na nim wówczas dwa utwory. A podczas wczorajszego spotkania, na specjalną prośbę uczniów zagrał na nim utwór po oficjalnej części koncertu, podczas ciekawej rozmowy o muzyce z uczniami placówki. Pytań do Rafał Blechacza było bardzo dużo”.

Pragnąc docenić wyjątkowego artystę szkoła planuje po renowacji tego instrumentu przygotować tabliczkę z informacją, że zagrał na nim ten ceniony i utytułowany pianista. Rafał Blechacz złożył na pamiątkę spotkania na jednej z wewnętrznych ścian instrumentu autograf z datą 30.03.2022r.

/JK/