Mottem przewodnim mogą być słowa Ryan Knighton
„Niewidomi słuchają tak, jak widzący patrzą”.
Jesteśmy obecnie w trakcie obchodów 150-lecia naszej szkoły. Rocznica ta zbiega się z 200 urodzinami Louisa Braille'a, którego imię nosi szkoła i dzięki któremu zawdzięczamy wymyślenie specjalnego alfabetu dla osób niewidomych.
Tak samo jak my pamiętają o nim władze Francji. Z tej okazji zespół przyrodniczy przygotował ciekawą prezentację multimedialną z okazji uczczenia 200- lecia śmierci L. Braille”a, która zbiegła się z 150- leciem naszej Placówki. W prezentacji zostały przedstawione: tablica z latami życia geniusza, czasy jego dzieciństwa, zachowanie rodziny po utracie wzroku, choroba współczulne zapalenie oka, która była przyczyną utraty przez niego wzroku oraz gruźlica przyczyna jego śmierci.
Poza tym przedstawione zostały sposoby uczczenia Braille”a w postaci znaczka, monet, mszy świętej oraz złożenia wiązanki kwiatów w Panteonie na grobowcu Louisa Braille”a.
W kolejnej części zostały przedstawione filmy o Paryżu z czasów Louisa, a także o rodzinnej miejscowości Coupray. Uczestnicy dowiedzieli się o przebudowie Paryża, powstaniu budynków, dróg miejskich, terenach zielonych, ciekawych zabytkach jak Notre Dame, Bazylika Sacre- Coeur wznosząca się na szczycie wzgórza Monmartre. Przebudowa spowodowana była rozwojem przemysłu i pojawieniem się dróg, potem sieci komunikacyjnej.
Kolejną dolegliwością Paryża jest pojawianie się chorób takich jak cholera czy gruźlica spowodowanych brakiem higieny i trudnymi warunkami sanitarnymi. Cholera jest dolegliwością, której czynnikiem chorobotwórczym jest bakteria (Vibrio cholerae), kształtem przypominająca przecinek. Bezpośrednią przyczyną gruźlicy jest infekcja wywoływana przez bakterię o nazwie prątek gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis). Do zakażenia prątkami gruźlicy najczęściej dochodzi drogą kropelkową, czyli poprzez wdychanie prątków gruźlicy, które wydostają się z organizmu osoby chorej podczas mówienia, kaszlu czy kichania.
Kolejny problem to rozwój transportu i rosnąca ilość wozów, co przy wąskich ulicach z brakiem możliwości mijania się i wyprzedzania, niezwykle utrudnia ruch drogowy. Dlatego też Napoleon Bonaparte, ówczesny władca i jego następcy chcą przeprowadzić urbanizację Paryża, czyli poszerzyć i przebudować ulice i mosty, oraz stworzyć parki. Jednym z ciekawych miejsc przyrodniczych, które wtedy powstają to Lasek Buloński (Bois de Boulogne), drugi z kolei
Parc des Buttes Chaumont to publiczny park położony w Paryżu. Nazwa parku pochodzi od słów "Buttes" (oznaczającego wzgórze) oraz "Chaumont" (oznaczające łysą górę).
Rozwinięta zostaje też gospodarka wodna i sanitarna. Poprawia się jakość wody dla gospodarstw domowych i przemysłu. Płynąca przez Paryż rzeka Sekwana ma długość 776 km, a jej nazwa pochodzi od celtyckiego słowa squan i oznacza „wijąca się jak wąż”. Zostaje ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO a na niej znajduje się aż 37 mostów. Najstarszy z nich, zbudowany przez Henryka III Walezego „Pont Neuf” pochodzi z XIV wieku. Na uwagę zasługuje też Coupray miejsce malownicze z uprawami winorośli i domem rodzinnym.
Zachęcamy do odwiedzenia tych miejsc wirtualnie lub stacjonarnie.
Opracowała Magdalena Hawryłkiewicz