Otwarta ekspozycja to zbiór zdjęć przedstawiających codzienność funkcjonowania wychowanków Kujawsko-Pomorskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 im. L. Braille’a w Bydgoszczy. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która osobiście zaangażowała się w realizację tego przedsięwzięcia. W uroczystości wzięła również udział bydgoska posłanka Iwona Kozłowska, wspierająca liczne akcje i działania społeczne inicjowane przez szkołę. Najstarsza w Polsce placówka dla dzieci i młodzieży z dysfunkcją wzroku obchodzi w tym roku jubileusz 150-lecia istnienia (1872-2022).
„Ekspozycja będzie dostępna dla parlamentarzystów od 22 do 28 lutego 2022r. Liczymy na obecność wszystkich 460 posłów. Zapraszamy do wpisywania się do księgi pamiątkowej, która trafi do izby tradycji szkoły. Jesteśmy reprezentantami dużej grupy ok 2 mln osób w całej Polsce z dysfunkcją wzroku, tzn. słabowidzących i niewidomych, które wymagają równego traktowania w społeczeństwie. Dzięki tej wystawie pokazujemy w pełni sprawnych ludzi, funkcjonujących w życiu kulturalnym, społecznym, twórczym i sportowym, którzy uczą się, bawią się i żyją jak każdy młody człowiek” - mówi Jacek Knychała, rzecznik prasowy bydgoskiego Braille'a.
Ekspozycję można rozpatrywać w trzech wymiarach dotyczących postrzegania:
1.) Wszystkie plansze tworzą całość nawiązującą do procesu widzenia. Obraz zwęża się do środka ekspozycji, tak jak światło wpadające do oka, gdzie następuje jego odwrócenie i dalszy przekaz.
2.) Ilość zdjęć widoczna na poszczególnych planszach można porównać do ilości obrazu, który widzi osoba z dysfunkcją wzroku. Ukazane zostało, jak wycinkowo postrzega ona wówczas rzeczywistość. Tak więc widzi cały obraz, zdarza się, że tylko jego część, może tylko poczucie światła? Może nic nie widzi? Wszystko zależy od rodzaju schorzenia.
3.) Wystawa nawiązuje również do widzenia odbiorcy wystawy, który postrzega tylko fragment życia osoby z niepełnosprawnością, postrzega ją z wąskiej lub szerokiej perspektywy.
W tym ważnym społecznie wydarzeniu uczestniczyła z ramienia placówki dyrektor szkoły Małgorzata Szczepanek, uczennice Sandra Pawlikowska i Weronika Stepczyńska, wychowawczynie internatu i inicjatorki wystawy Zenona Góra i Dorota Triebwasser, rzecznik prasowy Jacek Knychała, duszpasterz osób niewidomych diecezji bydgoskiej ks. Piotr Buczkowski oraz autorka oprawy graficznej i wolontariuszka Małgorzata Góra.