K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

W zeszłym roku szkolnym nasz ośrodek przystąpił do projektu Szkoła Promująca Zdrowie. Został powołany zespół odpowiedzialny za jego realizację:
Koordynator szkolny – Magdalena Majchrzak
SPDP i BS – Izabela Maciejewska
TM i LO – Emilia Biegańska
SP i GIM – Magdalena Hawryłkiewicz
KL 0-3 – Agnieszka Łomaszewicz
WF - Tomasz Kowalik
Internat – Lidia Cupał , Joanna Janeczek
Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie „wyrosła” z ogólnych założeń promocji zdrowia, rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej. Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji takiej szkoły. Każdy kraj wypracowuje swój model SzPZ w zależności od uznawanych wartości oraz własnych doświadczeń. W Polsce koncepcja szkoły promującej zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom
Podstawowe zadania SzPZ:
-Propagowanie zdrowego stylu życia
-Tworzenie nawyków prozdrowotnych
-Wychowanie ucznia, który radzi sobie z problemami.
-Nawiązuje pozytywne relacje z otoczeniem, akceptuje samego siebie
-Uświadamianie uczniom, rodzicom i nauczycielom zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi
-Współpraca z instytucjami wspierającymi działalność profilaktyczną (Policja, Straż Miejska, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, stacja Sanepid, Szpital Rejonowy, Przychodnie)
-Wspieranie rodziców w zakresie poszerzania ich wiedzy na temat profilaktyki prozdrowotnej
-Dbałość o środowisko fizyczne szkoły
Zdobycie Certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie może przynieść następujące korzyści:
− Zwiększenie prestiżu szkoły, satysfakcję dla całej społeczności szkolnej oraz motywację do dalszej pracy,
− Przykłady dobrej praktyki oraz wymianę doświadczeń i współpracę między szkołami,
− Stworzenie banku danych o szkołach oraz upowszechnianie koncepcji szkoły promującej zdrowie w Polsce
W drodze do otrzymania certyfikatu nasz ośrodek jest obecnie w tzw. okresie przygotowawczym.
Na podstawie przeprowadzonych ankiet zespół ds. promocji zdrowia wyłonił problemy oraz obszary wymagające poprawy. Są to:
- nieodpowiednie nawyki żywieniowe uczniów
- brak odpowiednich wzorów spędzania czasu wolnego
W oparciu o tą diagnozę zostają podejmowane działania mające na celu wyeliminowanie problemów.


Obok pączków zdrowe przekąski
Tegoroczny bal karnawałowy dla uczniów SPdP miał miejsce w tłusty czwartek 8 lutego. Obok tradycyjnie spożywanych w tym dniu pączków na imprezie pojawiło się także coś zdrowego. Uczniowie własnoręcznie przygotowali tartaletki twarożkowo-warzywne. Były one nie tylko pyszne, ale zdrowe, z ważnymi minerałami i witaminami.
Autor: Beata Towpik


Zdrowie na parapecie
Okres wczesnowiosenny to czas, gdy witamin w przechowywanych warzywach i owocach jest mniej. Dlatego uczniowie SPdP zasadzili cebulki na szczypiorek. Na zajęciach dowiedzieli się, że jest on bogatym źródłem wielu witamin i minerałów oraz luteiny, tak ważnej dla wzroku. Teraz musimy o zasadzone cebulki dbać i podlewać, aż wyrośnie nam zdrowy szczypiorek, który wykorzystamy do kanapek i innych potraw.
Autor: Beata Towpik


MasterChef Braille’a

W tym roku nasz konkurs kulinarny był inspirowany potrawami regionalnymi, sporządzanymi zgodnie z tradycyjnymi recepturami.
Młodzi kucharze mieli za zadanie sporządzić żurek na tradycyjnym, żytnim zakwasie.
Żur to produkt fermentacji kwasu mlekowego, dlatego wiele cennych składników wytwarzanych podczas tego procesu - to zbawienne drobnoustroje - które zasiedlają później nasz przewód pokarmowy i przetwarzają kłopotliwe dla człowieka składniki zawarte w zbożu (niektóre alergenne białka) czy np. błonnik. Talerz żurku przywróci równowagę kwasowo-zasadową w organizmie, a także dostarczy wielu cennych składników mineralnych.
Żur ,szczególnie ten domowej roboty jest bogatym źrodłem probiotyków oraz posiada wiele witamin z grupy B.
Młodzież poradziła sobie z zadaniem wspaniale, a każdy żurek był zupełnie inny !
Autor : M.Majchrzak.


Nauka i doskonalenie pływania
Uczniowie Ośrodka od września 2017 roku systematyczne, w każdą środę o godzinie 19.00 wychodzą na basen by doskonalić umiejętności pływania. Zajęcia te są okazją do nauki właściwego zachowania w akwenach wodnych, przestrzeganie zasad bezpieczeństwa podczas kąpieli. Jest to również chwila relaksu i czas aktywności, który służy zdrowiu fizycznemu i psychicznemu młodzieży.
Prowadzący zajęcia wychowawca internatu, instruktor pływania pani Maria Czarnecka


Francuskie śniadanie
W ramach akcji "Poznaj Louisa Braille'a" przygotowaliśmy francuski poczęstunek. Były przepyszne sery, winogrona i świeżo tłoczone soki. Największy entuzjazm wzbudziły Crepes Suzette czyli płonące naleśniki z syropem pomarańczowym podawane ze świeżymi pomarańczami.
Dawka białka i witamin na udane rozpoczęcie dnia!
Autor : M.Majchrzak.

 


Trzymamy formę!
Uczniowie pierwszej klasy technikum odwiedzili Centrum Trampolin Park 17 w którym mieli niepowtarzalną okazją zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie w bardzo aktywny sposób. Jak dowodzą badania skakanie na trampolinie wspomaga krążenie krwi, dotlenia organizm, poprawia równowagę a także wyzwala mnóstwo radości.
Nasi uczniowie przekonali się o tym!
(E.B)


DIETETYCZNY POWIEW FRANCJI.
Z okazji miesiąca z Louisem Braillem uczniowie ZSZ przygotowali smaczną i zdrową potrawę "Ratatouille". To klasyczne francuskie danie ze smażonych i gotowanych warzyw: cukinii, bakłażana, papryki i pomidorów. Podczas przygotowania nie żałowaliśmy ziół i natki piertuszki. Pycha!
Autor :M.Majchrzak


Warto pomagać!
W ramach kształtowania odpowiednich wzorów spędzania czasu wolnego uczniowie ZSZ wzięli udział w 26 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Wolontariusze kwestowali na ulicach oraz pomagali podczas rozliczania datków w banku. Promujemy zdrowie i promujemy wolontariat.
Brawo wolontariusze WOŚP!
Autor : M.Majchrzak


Zdrowe przerwy!
Uczniowie technikum masażu postanowili w każdy poniedziałek przynosić owoce i warzywa aby zdrowo rozpoczynać każdy tydzień. Na naszych szkolonych ławkach zagościły pyszne sałatki i przekąski.
W zdrowym ciele zdrowy duch.
Autor: Emilia Biegańska


MIKOŁAJKI NA TRAMPOLINACH
Uczniowie ZSZ oraz SB w bardzo aktywny sposób obchodzili tegoroczne mikołajki. Skorzystaliśmy z gościnności zaprzyjaźnionego parku trampolin „Park 17” . Pod fachowym okiem wspaniałego instruktora p. Patryka młodzież uczestniczyła w zajęciach usprawniających wszystkie partie ciała.
Oprócz świetnej zabawy zadbaliśmy o zdrowie i kondycję. Całej obsłudze „Parku 17” serdecznie dziękujemy! Wrócimy tam na pewno!
Autor : M.Majchrzak

 


Wycieczka do Muzeum Piernika w Toruniu
Mąka, miód i kilka tajemnych przypraw to składniki na prawdziwy toruński piernik. Każdy uczestnik tych niecodziennych wypieków przed przystąpieniem do pracy musiał złożyć przysięgę, iż nie zdradzi nikomu od wieków strzeżonego przepisu. Młody adept sztuki piekarniczej mógł samodzielnie upiec swój piernik i zabrać na pamiątkę do domu. Uczniowie klas 2a,2b,2d i 3a na długo zachowają w pamięci to wydarzenie, a nabyte umiejętności przydadzą się w przedświątecznych przygotowaniach.
(E.P)


SZKOLIMY SIĘ.....
W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo społeczności naszego ośrodka rokrocznie odbywają się szkolenia w zakresie pierwszej pomocy. Uczestnicy poznają nowe procedury, uzupełniają zdobyte umiejętności i wiadomości.
Jak w każdej dziedzinie także i tutaj dużo się zmienia....
Autor : M. Majchrzak


Witaminowe przekąski dla gości.
Catering dla uczestników konferencji "Od białej laski do audiodeskrypcji"
Goście z całego kraju docenili starania młodzieży i nauczycieli w zawodzie kucharz, hotelarz i kelner. Owacjami na stojąco nagrodzono witaminowe szaszłyki, kanapeczki i babeczki.
Autor: M.Majchrzak


 MY TEŻ POTRAFIMY

Kolejny już raz uczestniczyliśmy w kiermaszu organizowanym przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.
Jak zawsze przygotowaliśmy wyroby tylko z naturalnych składników, według tradycyjnych receptur. Była żurawina, imbir, cytryny, anyż, kardamon itp. Czyli samo zdrowie i witaminy na zimowe wieczory....
Autor: M.Majchrzak


ŚWIĘTO DYNI
Było zdrowo, bo pomarańczowo..26 października obchodziliśmy Święto Dyni. Uczniowie SB ze swoimi nauczycielami przedmiotów gastronomicznych serwowali przepyszne i pełne witamin potrawy z dyni. Były musy, wypieki oraz ciesząca się największym uznaniem zupa-krem z dyni.
Autor: M.Majchrzak


 Kiszenie jest zdrowe, kiszonki są modne

W ramach realizacji programu prozdrowotnego „Owoce, warzywa i aktywność fizyczna to zdrowie”, uczniowie SPdP 30 października br. kisili kapustę. Poszatkowaną i posoloną kapustę mocno ubijali w słoikach, aby puściła sok.
W czasie pracy uczniowie dowiedzieli się również o dawnych sposobach kiszenia oraz zapoznali się z walorami zdrowotnymi tego niezastąpionego w polskiej kuchni przysmaku. Po tygodniu kapusta kiszona była gotowa. Pyszna i zdrowa!


Jemy zdrowo i kolorowo!
O tym, że zdrowe jedzenie jest smaczne uczniowie SPdP wiedzą od dawna.
W ramach realizacji programu prozdrowotnego „Owoce, warzywa i aktywność fizyczna to zdrowie”, 29 września br. uczestniczyli w warsztatach kulinarnych pt. „Racjonalne żywienie receptą na zdrowie”, które miały miejsce w Zespole Szkół Gastronomicznych w Bydgoszczy. Zajęcia realizowane były w ramach III Festiwalu Zdrowego Stylu Życia organizowanego przez Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy. Wspólnie z uczniami „gastronomika” przygotowywali zdrowe dania: sałatkę owocową, kaszotto
z warzywami, marchewkowe muffinki, koktajl owocowy oraz leczo z cukinii. Potrawy się udały i bardzo smakowały!


Chleb nasz powszedni - historia i tradycja wypieku chleba
Dawno już minęły czasy, gdy gospodynie piekły chleb we własnych domowych piecach, w zaciszu rodzinnych kuchni. Nadal jednak możemy spotkać osoby, które oddają się pasji i podtrzymują tradycje naszych dziadków. Taką osobą jest pani Urszula Łącka-Mele, która prowadzi gospodarstwo chlebowe „Kromeczka” w Gądeczu, dzięki niej 10 października br. uczniowie SPdP poznawali historię chleba na zakwasie, dawne sposoby wypieku oraz sprzęt i urządzenia służące do tego celu. Uświadamiali sobie doniosłą rolę chleba w życiu człowieka. Samodzielnie ugniatali ciasto i formowali chleb. Na koniec odbyła się miła degustacja tradycyjnych naturalnych wyrobów Gądeckich. Wycieczka odbyła się w ramach programu prozdrowotnego realizowanego w SPdP "Owoce, warzywa i aktywność fizyczna to zdrowie".

Izabela Maciejewska