K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

Międzynarodowy Dzień Białej Laski to święto osób niewidomych i niedowidzących obchodzone corocznie 15 października.
Początki święta sięgają roku 1964, kiedy to Kongres Stanów Zjednoczonych w swojej uchwale upoważnił prezydenta Lyndona S. Johnsona do ogłoszenia, że dzień 15 października będzie odtąd corocznie obchodzony jako Dzień Bezpiecznej Białej Laski.

W 1969 r. na posiedzeniu Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowej Federacji Niewidomych podjęto decyzję o ustanowieniu dnia 15 października Międzynarodowym Dniem Białej Laski. Pierwsze obchody na skalę międzynarodową odbyły się w 1970 r., w Polsce po raz pierwszy oficjalnie świętowano w 1993 r.
Celem obchodów jest przybliżenie problematyki osób niewidomych i słabowidzących jak najszerszemu gronu osób. Dla środowiska osób z dysfunkcją wzroku jest to okazja, by przypomnieć społeczeństwu, że niewidomi w tym społeczeństwie istnieją i choć mają swoje problemy, to chcą żyć tak, jak wszyscy inni obywatele kraju i świata, bez ograniczeń i bez fałszywej litości.
Od 2014 r. obchody Międzynarodowego Dnia Białej Laski w naszym ośrodku organizowane są w ramach akcji „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!” prowadzonej we współpracy ze Stowarzyszeniem Visus Supremus i partnerami z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
Więcej szczegółów dotyczących akcji można znaleźć tutaj. [odnośnik do Akcja „Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”]