K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

FILMY Z AUDIODESKRYPCJĄ DLA NIEWIDOMYCH –
seanse filmowe przygotowane przez audiodeskryptorów
z Ośrodka im. L. Braille’a w Bydgoszczy
(Kino „Adria”)

Niewidomi i słabo widzący z Bydgoszczy jako pierwsi w naszym regionie, a jako drudzy w Polsce po Białymstoku, mogli już od roku 2007 oglądać w gościnnych murach bydgoskiego kina „Adria” filmy z audiodeskrypcją, przygotowane i opracowane autorską metodą przez audiodeskryptorów z Ośrodka im. L. Braille’a. Były to w kolejności następujące seanse:

  1. „Życie na podsłuchu” – reż. F.H. von Donnersmarck (02.03.2007r.),
  2. „Noc w muzeum” – reż. S. Levy (06.06.2007r.),
  3. „Step up – Taniec zmysłów” – reż. A. Fletcher (21.11.2007r.) oraz
  4. „Butelki zwrotne” – reż. J. Sverak (23.04.2008r.)

Wszystkie cztery projekcje zostały przygotowane przez specjalistów z wieloletnim stażem będących pracownikami naszego ośrodka. A są nimi

mgr Joanna Dłuska (anglistka i tyflopedagog) oraz mgr Jacek Knychała (germanista i tyflopedagog).
W nowatorskim przedsięwzięciu brali udział w charakterze widzów uczniowie Ośrodka im. L. Braille’a oraz innych zaprzyjaźnionych placówek. Należy również zwrócić szczególną uwagę na fakt, że wszystkie prezentowane filmy zostały wybrane przez autorów projektu w oparciu o kinematografię zagraniczną.
W ramach rozwoju koncepcji w ostatnim seansie uczestniczyli również zaproszeni goście – klasa 2h z I Liceum Ogólnokształcącego w Bydgoszczy, której uczniowie mieli sposobność obejrzenia filmu w specjalnie przygotowanych goglach
i symulatorach widzenia. Miało to na celu zwrócenie uwagi na potrzeby środowisk osób niepełnosprawnych.
Obecnie pracujemy nad przygotowaniem kolejnego seansu kinowego z audiodeskrypcją. Oprócz tego w trakcie jednej z konferencji nawiązaliśmy kontakt z osobami reprezentującymi uczelnie wyższe z Warszawy i Krakowa, które zajmują się bliżej powyższą tematyką. Niedługo na nasze zaproszenie odbędzie się w naszym Ośrodku projekcja jednego odcinka znanej serii "Było sobie życie".
Serdecznie zapraszamy do współpracy z nami oraz do odwiedzenia galerii internetowej, która zawiera zdjęcia oraz artykuły gazetowe na temat naszego projektu.
Joanna Dłuska (joannadla(at)wp.pl)
Jacek Knychała (j.knychala(at)wp.pl)

Foto>>