K-PSOSW nr 1
im. L.Braille'a
w Bydgoszczy

Wyszukiwarka

WIOŚLARSTWO.

Tomasz Kwiatkowski wicemistrzem Europy na ergometrze.

Debiut jak marzenie
Tomasz Kwiatkowski, słabo widzący wioślarz Lotto/Bydgostii/WSG/Bank Pocztowy wywalczył w Rzymie tytuł wicemistrza Europy w wiosłowaniu na ergometrze.

Debiutujący w międzynarodowej imprezie 24-letni absolwent Ośrodka Szkolno – Wychowawczego im. L. Braille’a w Bydgoszczy, a mieszkający w Piątkach nieopodal Lipna, jechał do stolicy Włoch z zamiarem uzyskania jak najlepszego wyniku. Podopieczny Andrzeja Mazurowicza marzył oczywiście o medalu, lecz trudno było przewidzieć, czy zdoła poradzić sobie ze stresem.
- Tomek dał sobie doskonale z tym radę – poinformował „Pomorską” Tomasz Kaźmierczak, trener kadry wioślarzy niepełnosprawnych, z którym wioślarz Lotto/Bydgostii wyjechał do Włoch. – W jego grupie schorzeniowej wystartowało 11 zawodników z Holandii, Irlandii i Włoch. Wszyscy mieli do pokonania dystans 1000 m. Tuż po starcie Tomasz zajmował 4-5 miejsce, lecz już na półmetku wysforował się na 2 pozycję, którą pewnie utrzymał do mety.
Mistrzem Europy został Włoch Andrea Palantrani – 3.02,5, który Kwiatkowskiego wyprzedził o 5 sekund, a trzecie miejsce zajął Irlandczyk Shone Ryan – 3.13,6.
Kwiatkowski uzyskując 3.07,5 poprawił o 0,3 sekundy należący do niego rekord Polski.
- Ten sukces na ergometrze, oczywiście bardzo cieszy, lecz naszym celem jest zbudowanie reprezentacyjnej osady niepełnosprawnych złożonej z dwóch wioślarek i dwóch wioślarzy, która wystartowałaby w mistrzostwach świata w Poznaniu. Tomek na pewno będzie jej filarem. Są jeszcze inni zawodnicy, którzy już za tydzień spotkają się na mistrzostwach Polski na ergometrze we Wrocławiu. Mamy natomiast kłopoty z pozyskaniem wioślarek ze schorzeniem narządu ruchu bądź wzroku – wyjaśnia trener Mazurowicz. - Zapraszamy zatem na naszą przystań na Żupach panie z taką niepełnosprawnością, które chciałyby spróbować swych sił w wiosłowaniu. Dla panów oczywiście nasza sekcja działająca od roku również jest otwarta.
- To dla mnie wielka sprawa. Jestem bardzo szczęśliwy, że nie sprawiłem zawodu. Ten medal jeszcze bardziej zmobilizuje mnie do dalszej pracy - relacjonował na gorąco wicemistrz Europy - Bardzo dziękuję zarządowi Lotto/Bydgostii. Uwierzył w moje umiejętności i wyłożył pieniądze na wyjazd do Rzymu. Mam teraz nadzieję, że uda nam się zbudować czwórkę, która w sezonie również nie zawiedzie oczekiwań.
Swój udział w sukcesie Tomasza ma również niżej podpisany, który wpadł na pomysł stworzenia wioślarskiej sekcji niepełnosprawnych w Bydgoszczy i czynnie wspiera trenera Mazurowicza
W mistrzostwach startowali również Jolanta Pawlak i Piotr Majka, brązowi medaliści mistrzostw świata, uczestnicy paraolimpiady w Pekinie. Oboje reprezentujący Start Szczecin zwyciężyli w swoich konkurencjach, przy tym Majka ustanowił wynikiem 3.37,3 - rekord świata, a Pawlak rezultatem 4.05,9 - rekord Europy.

Kazimierz Fiut

foto z zawodow

 

foto z zawodow

 

foto z zawodow

 

foto z zawodow